O Itálii

Itálie leží na  Apeninském  poloostrově. Její sousedé jsou:  Francie, Švýcarsko, Rakousko a Slovinsko.

Uvnitř Itále se nacházejí dva malé  státy: San Marino a Vatikán.

Břehy Itálie omývá pět moří - Jaderské, Iónské, Tyrhénské, Ligurské a ostrovy Středozemní moře. Pobřeží napočítáte 7 600 km. Východní pobřeží je poměrně ploché, písčité, na severu s četnými lagunami (mezi Terstem až k deltě Pádu). Na západě je pobřeží skalnaté, velmi členité. Povrch Itálie je hornatý, na severu Alpy, potom celým poloostrovem prochází pohoří Apeniny. Mezi Alpami a Apeninami leží Pádská nížina, což je  nejúrodnější část Itálie. Nejvyšší horou je Mont Blanc (Monte Bianco - 4748 m. n. m.). Apeniny jsou seismicky aktivní, leží zde velké množství sopek - Vesuv, Etna a sopečné ostrovy Lipari. K Itálii neodmyslitelně patří ostrovy - Sicílie, Sardínie, a další menší souostroví.

Itálie je zemí bohatou na historické památky. Na jejím úzení  můžete najít 47 památek UNESCO, a to je nejvíce na světě. Najdeme zde centra umění jako jsou Řím, Florencie, Benátky.... Na umělecké poklady narazíte téměř na každém kroku, ať uprostřed statiscíového města nebo v zapadlé vesnici. A práve proto lidé z celého světa vyrážejí do této pestré země.

Většina návštěvníků směřuje k pobřeží. Oblíbené jsou dlouhé písečné pláže na Jaderském pobřeží. Turisté však začínají objevovat i krásy míst, které jsou zatím mimo hledáček masového turismu. Na Sardinii jsou výborné podmínky pro potápění. Zpestřením dovolené může být třeba výstup na sopku, kterých má Itálie nepočítaně . Ale do Itálie se nejezdí jen kvůli mořským vlnám, ale také lyžování v Alpách začíná být čím dál oblíbenějším, hlavně v oblasti Trentino. Každý z regionů nabízí skvělé možnosti co se týká ubytování v soukromých bytech, domech či apartmánech

(Připraveno ve spolupráci s www.italie-pruvodce.cz)

Itálie je rozdělena na tyto regiony:

Abruzzo je oblast ve střední Itálii. Hlavním městem je L'Aquila. V Abruzzii se nachází i několik parků: Národní park Parco Nazionale d'Abruzzo, Národní park Gran Sasso a Monti della Laga, Národní park Majella, Regionální park Sirente Velino a mnoho rezervací .

Apulie (italsky Puglia) je oblast v jihovýchodní Itálii. Hlavním městem je Bari.

Basilicata je oblast na jihu Itálie, na západě sousedící s Kampánii, na východě s Apulií a Kalábrií na jihu. Hlavním městem je Potenza.

Benátsko (italsky Veneto) je oblast v severovýchodní Itálii, Hlavním městem jsou Benátky (Venezia), Ostrovním městem protéká množství kanálů, nejznámější je Canal Grande. Mezi nejvýznamnější památky patří Náměstí svatého Marka, Bazilika svatého Marka, Dóžecí palác a mnoho kostelů: Santa Maria dei Frari, La Salute a San Giorgio Maggiore. Každoročně se zde pořádá karneval, přehlídka moderního umění Biennale a filmový festival. Od roku 1987 jsou Benátky součástí světového dědictví UNESCO. V tomto regionu můžete navšítvit i následující města:

Kampánie (italsky Campania) je oblast v jižní Itálii. Hlavním městem je Neapol. Dominantou kraje je činná sopka Vesuv. Kampánské souostroví se skládá z pěti ostrovů: Ischia, Capri, Procida, Vivara a Nisida

Emilia je oblast v severní Itálii Hlavním městem je Bologna.

Furlansko-Julské Benátsko (italsky Friuli Venezia Giulia)  je oblast na severu Itálie. Jejím hlavním městem je Terst. V oblasti jsou také přímořská letoviska, mezi nejznámější patří např. Lignano

Kalábrie (italsky Calabria) je oblast na jihu Itálie. Hlavním městem oblasti je od roku 1970 Catanzaro, ale v bývalém hlavním městě Reggio di Calabria stále sídlí místní zastupitelstvo.

Lazio (latinsky Latium) je oblast ve střední Itálii, Hlavním městem je Řím

Ligurie (italsky Liguria) je třetí nejmenší italská oblast, nacházející se na severozápadě země, Hlavním městem regionu je Janov (italsky Genova)

Lombardie (italsky Lombardia) je oblast v severo-západní Itálii, Hlavním městem je Milán.

Marche je oblast ve střední Itálii, Hlavním městem je Ancona.

Molise je druhá nejmenší italská oblast, nacházející se v jižní Itálii, Hlavním městem je Campobasso.

Piemont (italsky Piemonte) je oblast v severozápadní Itálii. Hlavním městem je Turín (Torino).

Sardinie (italsky Sardegna) je oblast na jihozápadě Itálie . Druhý největší Italský ostrov je značně hornatý s členitým pobřežím. Podmínky pro turistiku v horách jsou velmi omezené především pro neprostupné porosty. Nejvyšším vrcholem je La Marmora (1 834 m) v masivu Gennargent. Hlavní město je Cagliari.

Sicílie (italsky Sicilia) je  největší ostrov ve Středozemním moři. Na Sicilii je nejvyšší horou  Etna (3 370 metrů). Další dnes už nečinné sopky tvoří souostroví Liparských ostrovů. Další aktivní sopkou je Stromboli. Hlavní město Palermo.

Toskánsko (italsky Toscana)  je oblast ve střední Itálii, Toskánsko je kraj proslulý uměním, historií a působivou scenérií. Města často obklopují etruské hradby a hojně rozšířená vegetace cypřišů. Za renesance se uměleckou špičkou stala Florencie, která dodnes láká tisíce turistů svou galerií Uffizi s největší kolekcí italského renesančního umění, půvabným mostem Ponte Vecchio s krámky zlatníků, dómem s baptisteriem, gotickým kostelem Santa Croce a dalšími památkami. Pisa dokázala ve středověku využít cest do zámoří k obohacení jak městské pokladnice, tak i vzdělanosti a kultury. Dokladem toho jsou stavby v centru města, z nichž nejznámější je určitě Šikmá věž na Campo dei Miracoli „náměstí Zázraků“. Arezzo patří k nejbohatším toskánským městům, které prosperuje výrobou šperků. Mezi jedinečné památky tohoto města patří fresky v kostele S. Francesco. Náměstí Piazza del Campo, které se nachází v městě Siena a má tvar lastury, se řadí k největším renesančním náměstím v Evropě.Hlavním městem je Florencie (Firenze).

Tridentsko-Horní Adiže nebo také Trentino-Jižní Tyrolsko, (italsky Trentino-Alto) Hlavním městem je Trento (Trident).

Umbrie (italsky Umbria) je vnitrozemská oblast ve střední Itálii, Hlavním městem je Perugia

Valle d'Aosta (francouzsky Vallée d'Aoste, česky také Údolí Aosty) je malá oblast a zároveň provincie na severozápadě Itálie, Hlavním městem je Aosta (Aoste, Zároveň se zde nachází nejvyšší evropské hory - Mont Blanc (Monte Bianco), Monte Rosa, Matterhorn (Cervino), Gran Paradiso.